ՀՀ ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան են այցելել Երեւանի եւ Գեղարքունիքի մարզի մի խումբ դպրոցականներ
ՀՀ ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում հոկտեմբերի 22-ին խորհրդարան էին այցելել մայրաքաղաքի Լեւ Տոլստոյի անվան թիվ 128 հիմնական դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները: Նրանք եղել են ԱԺ թանգարանում, օթյակից հետեւել հերթական նիստերի աշխատանքին, ծանոթացել խորհրդարանական անցուդարձին:
«Բաց դասը» վարել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը: Նա դպրոցականներին ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը, օրենսդրական նախաձեռնությունների մշակման, քննարկման, ընդունման ընթացակարգը: Մշտական հանձնաժողովի նախագահը միջազգային հարաբերությունների զարգացման գործում կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերն ու նշանակությունը: Արման Եղոյանը խոսել է նաեւ  եվրոպական կառույցների՝ ԵԱՀԿ ԽՎ-ի, Եվրախորհրդարանի, Մինսկի խմբի գործունեության մասին:
Կարեւոր է համարվել Հայաստան-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի կյանքի կոչվելը, ինչը հնարավորություն կտա բարեփոխել արդարադատության համակարգը, ոստիկանության բնագավառը, տնտեսության մի շարք ոլորտներ:
Աշակերտների հարցերն առնչվել են դպրոցական լաբորատորիաների ժամանակակից սարքավորումներով հագեցվածությանը, դպրոցների համակարգիչներով վերազինմանը, հանրակրթության տասներկուամյա համակարգի նպատակահարմարությանը,  աղբահանությանն ու աղբի տեսակավորմանը:
Արման Եղոյանը երեխաներին մաղթել է բարձր առաջադիմություն եւ հայրենիքի հանդեպ նվիրվածություն:
Նույն օրը Ազգային ժողով են այցելել Գեղարքունիքի մարզի Նորատուս եւ Գանձակ համայնքների դպրոցների աշակերտներն ու մանկավարժները: Հերթական «Բաց դասն» անցկացրել են ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը եւ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահն աշակերտներին խորհուրդ է տվել մասնագիտություն ընտրելիս առաջնորդվել սեփական սրտի թելադրանքով: Նշելով, որ ինտերնետի եւ սոցցանցերի միջոցով մարդը դառնում է կառավարելի, նա նաեւ հորդորել է ավելի շատ շփվել հողի եւ բնության հետ: Պատգամավորն անդրադարձել է տարբեր ոլորտների օրենսդրական բարեփոխումների ընթացքին, շեշտադրել օրենքի երկիր դառնալու անհրաժեշտությունը, ինչի պարագայում, ըստ նրա, կյանք մտնելու շեմին կանգնած դպրոցականները հնարավորություն կստանան իրացնել իրենց ստեղծագործական տաղանդը:
Վարազդատ Կարապետյանը խոսել է նաեւ խորհրդարանական կառավարման կարեւորության մասին:
Թագուհի Թովմասյանի հավաստմամբ՝ անհրաժեշտ է կառուցել այնպիսի երկիր, որտեղ մարդու իրավունքները մշտապես կլինեն պաշտպանված: Պատգամավորը խորհուրդ է տվել չերկնչել դժվարություններից, ընդունել կյանքի մարտահրավերները, հաղթահարել խոչընդոտներն ու հասնել նպատակին: Անդրադառնալով խորհրդարանական գործունեությանը՝ նա նշել է, որ պատգամավորի առաքելությունն է ապահովել ուղիղ կապ ժողովրդի եւ գործադիր իշխանության միջեւ: Ըստ նրա՝ օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչը պետք է քարտեզագրի խնդիրներն ու ցույց տա դրանց լուծման ուղիները: «Մարդու խնդիրն անհրաժեշտ է տեղ հասցնել»,-ասել է Թագուհի Թովմասյանը:
Աշակերտների հարցերը վերաբերել են Գեղարքունիքի մարզի որոշ համայնքների դպրոցների ջեռուցման ապահովման, դասասենյակների կահավորման եւ տեխնիկական վերազինման, կրթության եւ այլ ոլորտներում առկա խնդիրներին:

В рамках программы “Открытый урок” парламент посетили школьники Еревана и Гехаркуникской области
22 октября в рамках программы “Открытый урок” парламент посетили учащиеся и учителя Ереванской основной школы N 128 им. Л.Толстого. Они побывали в Музее НС, проследили за работой очередного заседания депутатов, ознакомились с парламентскими буднями.
Открытый урок провел председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян. Он представил школьникам структуру парламента, процедуры разработки, обсуждения, принятия законодательных инициатив. Председатель комиссии подчеркнул роль и значение парламентской дипломатии в развитии международных отношений. А.Егоян коснулся также деятельности ПА ОБСЕ, Европарламента, Минской группы.
Подчеркнута была важность претворения в жизнь Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, что позволит реформировать систему правосудия, сферу полиции,   ряд секторов экономики.
Вопросы учащихся затрагивали в основном образовательную и социально-бытовую сферы.
А.Егоян пожелал детям высокой успеваемости и преданности родине.
В тот же день НС посетили учащиеся и учителя общин Норатус и Гандзак Гехаркуникской области. Открытый урок с ними провели председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы В.Карапетян и депутат фракции “Мой шаг” Т.Товмасян.
Председатель комиссии посоветовал школьникам при выборе профессии руководствоваться велением собственного сердца. Отметив, что посредством интернета и социальных сетей человек становится управляемым, он призвал теснее общаться с землей и природой. Депутат обратился к ходу законодательных реформ в различных сферах, необходимости стать страной закона, что даст стоящим на пороге жизни школьникам возможность реализовать свои творческие способности.
В.Карапетян говорил также о важности парламентского управления.
Т.Товмасян в свою очередь заметила, что надо построить такую страну, в которой права человека всегда были защищены. Депутат посоветовала не сникать от трудностей, принимать вызовы жизни,   преодолевать препятствия и достигать цели. Коснувшись парламентской деятельности, она отметила, что миссия депутата – обеспечивать прямую связь между народом и исполнительной властью.